Ciąża a słońce
Lato i miesiące wakacyjne to jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Chętnie wówczas wypoczywamy, cieszymy się słońcem, wysokimi temperaturami i piękną pogodą. Szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad morze i do miejscowości typowo turystycznych. Mamy w czym wybierać ponieważ ogromnym atutem polskiego Wybrzeża są piaszczyste plaże, bogata infrastruktura turystyczna i atrakcyjna oferta kulturalno-rozrywkowa. Jedną z czynności, które kojarzą nam się najczęściej z letnią aurą jest opalanie się. Opalamy się najczęściej właśnie na plaży ale nie tylko bowiem możemy się opalać również w otoczeniu własnego domu lub na działce. To czynność, która nie wymaga od nas większej aktywności. Opalanie się jest również bardzo zdrowe, zwiększa wydzielanie potrzebnej witaminy D oraz pobudza organizm do życia i zwiększonej energii. I chociaż mówi się, że słońca nie można przedawkować to jednak zawsze zalecana jest szczególna ostrożność. Szczególnie powinny uważać ciężarne kobiety. Czy opalanie w ciąży jest dozwolone?
Zawsze z rozsądkiem
Chociaż opalanie podczas ciąży nie jest całkowicie zakazane, zawsze należy podchodzić do niego z umiarem i nie nadużywać. Trzeba pamiętać także o zasadach bezpieczeństwa takich jak używanie kremu z wysokim filtrem, odpowiednia ochrona głowy i oczu, unikanie słońca między godz. 10.00 a 15.00 czyli wtedy gdy jest ono najintensywniejsze. Krem nakładamy również zawsze po wyjściu z wody, dbamy także o odpowiednie nawodnienie.
Według lekarzy, z opalania powinny zrezygnować kobiety będące w I trymestrze ciąży. Eksperci podkreślają też, że opalanie w ciąży powinno być krótkotrwałe ponieważ intensywne słońce może doprowadzić do rozszerzenia się naczyń krwionośnych i pojawienia się zmian skórnych, pajączków a nawet krwawienia z dróg rodnych. Nie należy również opalać okolic brzucha.
Ciąża a solarium
Często zadawane jest również pytanie czy w czasie ciąży można korzystać z solarium?
Miłośniczki tego typu opalania powinny zachować szczególną ostrożność – chociaż nie ma bezwzględnego zakazu to jednak korzystanie z solarium powinno być ograniczone, trwać nie dłużej niż kilka minut a moc lampy powinna być niezbyt duża. Opalanie w solarium jest niedozwolone w I trymestrze, powinny z niego zrezygnować także kobiety cierpiące na nadciśnienie.
Podczas ciąży nie wolno bezwzględnie korzystać z samoopalacza a to za sprawą dihydroacetonu, który może być szkodliwy dla dziecka. Lepiej również zrezygnować z natryskowej metody pozyskania opalenizny.
Najnowsze komentarze