Pierwsza pomoc w przypadku zawału serca: kroki, które mogą uratować życie
Gwałtowne duszenie się, drętwienie ramion, mdłości, potliwość – to tylko niektóre objawy zawału serca. Choroba ta jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w Polsce, dlatego warto wiedzieć, jakie kroki podjąć w przypadku jej wystąpienia. Pierwsza pomoc w czasie zawału serca bardzo często decyduje o ratowaniu życia pacjenta.
Szybka pomoc – dlaczego jest tak ważna?
Zanim na miejscu pojawi się zespół ratownictwa medycznego (gdy już wezwiesz pogotowie, upewnij się, że podałeś poprawny adres), możesz podjąć wiele działań, aby pomóc osobie, u której podejrzewasz zawał. Szybka reakcja jest kluczowa w takim przypadku, ponieważ każda minute opóźnienia powoduje uszkodzenia serca, które są nieodwracalne.
– Prawidłowe rozpoznanie zawału serca
Jeśli podejrzewasz, że osoba w Twojej obecności ma zawał serca, musisz to potwierdzić. Zwróć uwagę na charakterystyczne objawy, takie jak duszności, czy ból w klatce piersiowej. Pamiętaj, że u kobiet zawał serca może przebiegać inaczej, m.in. z bólami szyi, pleców, żuchwy lub brzucha. Jeśli podejrzewasz zawał, dzwoń po pogotowie!
– Zapewnienie bezpieczeństwa na miejscu zdarzenia
Bezpieczeństwo całej grupy osób na miejscu zdarzenia ma priorytet. Upewnij się, że pacjent leży na płaskiej powierzchni i zapewniłeś mu wygodną pozycję. Odsuń od niego meble, które mogłyby się przewrócić i w razie potrzeby wzywaj dodatkową pomoc.
– Wykonanie sztucznej wentylacji i udrażnianie dróg oddechowych
Gdy warunki na to pozwalają, wykonaj sztuczną wentylację, aby udrożnić drogi oddechowe. W tym celu połóż rękę na czole, a drugą podżebrami. Naciśnij na skronie i usta – to uchroni Cię przed przypadkowym pogryzieniem lub ugryzieniem.
– Procedura RKO
W przypadku, gdy nagle zatrzymało Ci się serce, w takiej sytuacji postępuj zgodnie z zasadami procedury RKO. Metoda ta skupia się na reanimacji krążeniowo-oddechowej, która ma na celu dostarczenie tlenu do mózgu i utrzymywanie krążenia krwi.
– Przygotowanie miejsca na dojazd zespołu ratownictwa medycznego
Zadbaj o to, aby miejsce, w które jedzie zespół ratownictwa medycznego było dostępne i w miarę możliwości wolne od przeszkód. Pomóż w ewentualnej identyfikacji miejsca, jeśli ten budynek nie jest łatwy do znalezienia.
Zawał serca to stan nagły wymagający natychmiastowej interwencji, dlatego w razie podejrzenia tej choroby, niezwłocznie dzwoń po pogotowie! Pamiętaj, że już kilka sekund opóźnienia może być przyczyną nieodwracalnych uszkodzeń serca. Procedury, o których piszemy w artykule, mogą uratować życie osoby, u której doszło do zawału.
Najnowsze komentarze